The Sunninghill Team

We have a very strong team of dedicated teaching professionals, supported by several specialist staff, who visit school to teach sport and music lessons. The teaching staff are supported by the Bursar and her staff which include the Registrar and Administration staff, Estates staff, the kitchen and housekeeping teams.

Headmaster
Mr John Thorpe, BSc (Hons) PGCE

Bursar
Mrs Eileen Akerman, AInst Man (Dip)

Deputy Heads
Academic: Mrs Sue Brunt, BEd – Head of Science
Pastoral: Mr Ian Stazicker, BSc (Hons), PGCE – Head of Geography & Outdoor Education

Prep
Mr Reuben Adams, B.Eng (Hons) PGCE – Head of Maths & Co-Curricular Coordinator
Ms Amberley Carter, MA (Hons) Cantab PGCE – English Teacher
Mr Jeremy Chitson, BTEC (HONS) PGCE – D&T Teacher
Mrs Donna Fernley,BA (Hons) PGCE – Head of English & Able, Gifted & Talented Coordinator
Mrs Susan Saines, BEd (Hons) – Head of Art and Design
Mrs Tracey Sales, BA(Hons) Early Years Care and Education, EYTS – PGCE Student
Mrs Nancy Sewed, BSc (Hons) PGCE, Dip SpLD – Director of Studies & Head of Computing
Mme Nathalie Shilliday, PGCE – Head of Modern Foreign Languages
Mrs Sarah Smith, BA (Hons), MSc PMBA, PGCE – Head of Humanities – Marketing Officer
Mr Neil Vanburgh, BA, BMus (Hons) – Music Teacher
Ms Sue Wilson, BEd (Hons) – Head of Sport and PE
Mrs Christine Whittall, Cert Ed, DipEd in Special Needs – Teaching Mentor Junior Prep and Prep
Mr Kevin Willemse, BA (Hons) PGCE – Head of Boys Games – Science Teacher
Mr Martyn Peel, Head of Rugby and Games Teacher

Junior-Prep
Mrs Karen King, BSc (Hons), PGCE, TEFL – Form 4 Teacher
Miss Catherine Livesey, BA (Hons) QTS – Reception Teacher
Mrs Lecca Moss, BA BMus Ed Dip – Form 3 Teacher – Head of Creative Arts
Mrs Emma Sleightholme, MEd (Open) – Head of Junior Prep
Mrs Jo Thorpe, BEd (Hons) – Form 2 Teacher – In charge of Pupil Voice
Mrs Jenny Watts, BSc, PGCE – Form 1 Teacher

Fledglings and Nursery
Mrs Nikki Carr, BA (Hons), NVQ3 Childcare & Education – Fledglings Manager
Mrs Laura Pitman, NNEB, NVQ3 Nursery Nursing – Nursery Assistant
Mrs Evelyn Powell, BA(Hons) Early Years Care and Education – Head of Foundation and Nursery Teacher
Miss Katie Powell – NVQ3 Childcare and Education – Nursery Assistant, Nursery
Miss Ella Taylor, BTEC Extended Diploma Level 3 – Nursery Assistant, Fledglings

Learning Support
Ms Claire Thomasson, BEd (Hons), Cert SpLD Head of Learning Support
Mrs Helen Looker, MEd, PGDip Ed (SpLD)

Learning Assistants
Mrs Sarah Baker NVQ3 Early Years
Miss Danielle Clark, BA (Open)
Mrs Joannie Culshaw, Diploma 3 – Parent and Toddler Group Manager
Miss Jemma Fowler, BA (Hons) MSc – After School Club Leader and Holiday Club Leader
Miss Laura Guest, Level 3 Diploma in Childcare (Ext)
Mrs Sarah Hill, NVQ3 CCLD
Mrs Emma O’Donnell, BA (Hons) PgDip CCLD Level 2 – Librarian
Mrs Sharon Went, BSc (Hons)

Registrar and Marketing Director
Mrs Mandy Jones, BA (Hons) Business Administration

Head of Administration
Mrs Lydia Hampshire, NVQ3 – Business & Administration

Finance Assistant
Mrs Kirsty Humphreys – CIMA

Estate Management
Mr Les Senter
Mr Ray Smith

Catering Manager
Mrs Kerry Davies

Catering Department

Mrs Nicki Ball – 2nd Chef
Mrs Victoria Brown – Assistant Chef
Mrs Sarah King – 2nd Chef
Miss Tracey Ward – Kitchen Assistant
Miss Leanne Ward – Kitchen Assistant

Housekeeping Department
Mrs Sharon Studley – Head of Housekeeping and Kitchen Assistant
Miss Daniela Chies – Housekeeper
Mrs Maureen Legg – Housekeeper
Mr Christopher Mills – Housekeeper

Bus Drivers
Mr Robbie Dennett
Mr Gavin Jones
Mr Niall Simpson